![obrazek: Obraz "Apoteoza Gdańska", zwany też "Alegorią handlu gdańskiego", Izaaka van den Blocke z 1608 roku [fot. Gyddanyzc (wikipedia.org, CC0)] Fragment obrazu, na którym widać wysoką kamienicę na tle rzeki z płynącymi po niej łodziami i barkami; przed budynkiem kilka grup ludzi w strojach z epoki nowożytnej.](http://www.umk.pl/wiadomosci/serwisy_wp/zdjecia/32274/srednie.jpg)
Wśród laureatów 13. konkursu Fundamenty Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki znaleźli się badacze Wydziału Nauk Historycznych UMK, którzy uzyskali 1 525 255 złotych na realizację projektu pt. Handel zbożowy Gdańska z Niderlandami w I połowie XVI wieku. Interakcje społeczno-ekonomiczne a obraz Rzeczpospolitej na zachodzie Europy. Kierownikiem projektu jest prof. dr hab. Roman Czaja, a członkami zespołu badawczego także inni pracownicy naszego Uniwersytetu: dr Cezary Kardasz i dr Anna Maleszka z Wydziału Nauk Historycznych oraz dr Radosław Golba z Wydziału Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej. W projekcie uczestniczyć będą także prof. dr Justyna Wubs-Mrozewicz z Uniwersytetu w Amsterdamie oraz dr Piotr Kołodziejczak z Instytutu Historii im. Tadeusza Manteuffla PAN.
Głównym celem projektu jest (re)konstrukcja obrazu Gdańska i Rzeczpospolitej jako partnera handlowego - eksportera zboża w końcu XV i pierwszej połowie XVI wieku w oparciu o możliwie szeroki korpus źródeł proweniencji niderlandzkiej rejestrujących wzajemne interakcje, zarówno pozytywne (współpraca) jak i negatywne (spory, konflikty), w wyniku których ów obraz się kształtował. W kolejnym etapie, badacze podejmą się skonfrontowania uzyskanego wizerunku z funkcjonującym w historiografii obrazem relacji pomiędzy Gdańskiem i zapleczem gospodarczym miasta a Niderlandami, roli kupców i szyprów holenderskich na Bałtyku w końcu XV i XVI wieku oraz Rzeczpospolitej jako spichlerza Europy zachodniej. Pozwoli to na uzupełnienie wyraźnej luki w obecnym stanie wiedzy naukowej w tym obszarze. Wśród planowanych efektów projektu jest zainaugurowanie serii wydawniczej "Studia et fontes ad historiam frumenti mercature Poloniae pertinentes".
Informacja o wynikach konkursu na stronie MEiN (kliknij, aby przejść)