Instytut Historii i Archiwistyki

Kontaktul. Bojarskiego 1, 87-100 Toruń
tel.: +48 56 611 3732
fax: +48 56 611 3775
e-mail: iha@umk.pl

O ludności wiejskiej w Ciechanowcu na Podlasiu

Uczestnicy konferencji przez siedzibą Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu
Uczestnicy konferencji przez siedzibą Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu fot. Artur Warchala, Marlena Brzozowska

W dniach 9-10 czerwca 2022 roku w pałacowych wnętrzach Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu odbyła się międzynarodowa konferencja naukowa pt. Przemiany życia społecznego i gospodarczego ludności wiejskiej w Polsce i krajach sąsiednich w okresie międzywojennym. W czasie obrad przedstawiono i przedyskutowano wiele aspektów dotyczących m.in. podstaw ekonomicznych życia ludności wiejskiej, życia codziennego, formowania się światopoglądu politycznego i religijnego, wpływu służby wojskowej na zmiany mentalnościowe. Uczestnicy konferencji mieli także okazję zwiedzić skansen i bogate zbiory muzealne, wraz z przewodnikami obejrzeć Ciechanowiec i Tykocin, a także skosztować wiele potraw kuchni podlaskiej.

W konferencji udział wzięli historycy, socjolodzy i etnografowie reprezentujący ośrodki naukowe w Polsce. Łotwie, Litwie, Ukrainie, Niemczech (UMK, UMCS, UWr., UJ, UW, PAN, Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu, Muzeum Wojska w Kownie, Uniwersytet w Rezekne na Łotwie, Wołyński Uniwersytet Narodowy, Polską Misję Historyczną UMK w Würzburgu, Uniwersytet Justusa Liebiga w Gießen). Wśród uczestników byli także badacze z Instytutu Historii i Archiwistyki UMK: prof. Dorota Michaluk – kierownik naukowy konferencji oraz referenci: prof. Waldemar Rozynkowski i prof. Maciej Krotofil oraz dr Renata Skowrońska, kierownik Polskiej Misji Historycznej UMK w Würzburgu.

Organizatorami tego wydarzenia byli: Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu, Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego w Białymstoku, Instytut Historii i Archiwistyki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, Zarząd Główny Polskiego Towarzystwa Historycznego w Warszawie, Archiwum Główne Akt Dawnych w Warszawie, Lituvos Istorijos Institutas (Vilnius), Polska Misja Historyczna UMK w Würzburgu.

Więcej informacji 

pozostałe wiadomości

galeria zdjęć

Uczestnicy konferencji przez siedzibą Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Na sali obrad. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Dr hab. Maciej Krotofil, prof. UMK. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Dr Renata Skowrońska. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Dr hab. Dorota Michaluk, prof. UMK. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Prof. dr hab. Waldemar Rozynkowski . Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. W Synagodze Wielkiej w Tykocinie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. W Małym Domu Talmudycznym w Tykocinie . Kliknij, aby powiększyć zdjęcie.