Instytut Historii i Archiwistyki

Kontaktul. Bojarskiego 1, 87-100 Toruń
tel.: +48 56 611 3732
fax: +48 56 611 3775
e-mail: iha@umk.pl

Promotor duńskiej poezji

Mgr Paweł Kaźmierczak z Wydziału Nauk Historycznych UMK
Mgr Paweł Kaźmierczak fot. fot. nadesłane

Mgr Paweł Kaźmierczak z Wydziału Nauk Historycznych UMK otrzymał grant Statens Kunstfond (Danish Arts Foundation) na projekt przekładu z języka duńskiego wyboru wierszy mieszkającego w Kopenhadze poety Nielsa Hav'a. Projekt związany jest z promocją duńskiej literatury poza granicami kraju.

Danish Arts Foundation to największa duńska fundacja artystyczna, która finansuje rocznie ponad sześć tysięcy projektów. Celem jej działalności jest międzynarodowa promocja sztuki Danii i wytyczenie nowych ścieżek rozwoju utalentowanych artystów.

W ramach projektu, poza przygotowaniem wyboru wierszy poety, przewidywane jest także spotkanie z autorem i tłumaczem, w trakcie którego będzie można wysłuchać poezji w obu językach i poznać bliżej specyfikę duńskiej literatury. Projekt mgr. Pawła Kaźmierczaka będzie realizowany od 1 maja do 30 listopada 2022 r.

Jeden z ostatnich wierszy Hav'a w tłumaczeniu mgr. Pawła Kaźmierczaka

Mgr Paweł Kaźmierczak - absolwent poznańskiej skandynawistyki, od 2018 r. asystent w Instytucie Historii i Archiwistyki UMK na Wydziale Nauk Historycznych, wykładowca języka norweskiego, szwedzkiego i duńskiego, literaturoznawca i tłumacz specjalizujący się w prozie i współczesnej poezji skandynawskiej – jego przekłady ukazywały się m.in. w Odrze, stypendysta Instytutu Polsko-Skandynawskiego w Kopenhadze, Instytutu Szwedzkiego w Sztokholmie i DIKU w Oslo, współautor międzynarodowych warsztatów komunikacyjnych nagrodzonych w 2021 roku Europejskim znakiem innowacyjności w dziedzinie nauczania i uczenia się języków obcych, przyznawanym przez Szwedzkie Ministerstwo Szkolnictwa Skolverket oraz Komisję Europejską. Przygotowuje rozprawę doktorską o recepcji poezji Wisławy Szymborskiej w Skandynawii.

pozostałe wiadomości