Instytut Historii i Archiwistyki

Kontaktul. Bojarskiego 1, 87-100 Toruń
tel.: +48 56 611 3732
fax: +48 56 611 3775
e-mail: iha@umk.pl
obrazek nr 1 obrazek nr 2 obrazek nr 3

Konferencja "Słodycz oświecenia. Smak, przyjemność i szczęście w XVIII wieku"

W dniach 18–19 kwietnia 2024 r. w Collegium Humanisticum UMK w Toruniu odbędzie się konferencja La douceur des Lumières. Le goût, le plaisir et le bonheur au XVIIIe siècle. Słodycz oświecenia. Smak, przyjemność i szczęście w XVIII wieku. Zorganizowana wspólnie przez Wydział Nauk Historycznych UMK, Uniwersytet Bordeaux Montaigne przy wsparciu Gminy Miasta Toruń. Zgromadzi naukowców z Polski i Francji, językiem obrad będzie przede wszystkim język francuski.

więcej informacji

O serii wydawniczej "Kijowskie chrześcijaństwo"

We wtorek 23 kwietnia 2024 roku na Wydziale Nauk Historycznych UMK będzie gościł dr Ivan Almes z Ukraińskiego Uniwersytetu Katolickiego we Lwowie, który weźmie udział w kolokwium zatytułowanym Kijowskie chrześcijaństwo - koncepcja historii religii i seria wydawnicza. Spotkanie odbędzie się w Sali Rady Wydziału (C.0.39) w Collegium Humanisticum UMK, rozpoczęcie o godzinie 13.00.

Organizatorami kolokwium są: Wydział Nauk Historycznych UMK, Ukraiński Uniwersytet Katolicki i Centrum Kultury Religijnej im. Ihora Skoczylasa.

więcej informacji

Książka trójki naszych naukowców nagrodzona

Książka Najmłodsi bohaterowie. Historia polskich dzieci X-XXI w. Opowieści o walce i cierpieniu, napisana wspólnie przez naukowców z naszego Instytutu (i Centrum Badania Historii „Solidarności” i Oporu Społecznego w PRL jednocześnie): prof. Wojciecha Polaka, prof. Sylwię Galij-Skarbińską i ks. dr. Michała Damazyna, została uhonorowana nagrodą FENIKS w kategorii „Książka dla dzieci i młodzieży” dla pozycji wydanych w 2023 roku. Nagrodę wręczono podczas odbywających się w Warszawie w dniach 11-14 kwietnia 2024 roku XXIX Targów Wydawców Katolickich.

więcej informacji

O historii kuchni polskiej na antenie TVP Historia

Co niedzielę przed południem na antenie TVP Historia emitowane są kolejne odcinki serialu dokumentalnego Historia kuchni polskiej, zrealizowanego w ścisłej współpracy z naszym Instytutem oraz Instytutem Archeologii UMK. W roli narratora zobaczymy prof. Jarosława Dumanowskiego, a jego rozmówcami są również naukowcy z naszego Uniwersytetu.

W każdym z 26 odcinków rozmowy z ekspertami, sięgnięcie do źródeł i odwiedziny miejsc ważnych dla historii polskiej kuchni, a potem spotkanie w kuchni, by tam spróbować odtworzyć potrawy sprzed wieków.

Wyemitowane odcinki są dostępne w sieci: https://vod.tvp.pl/programy,88/historia-kuchni-polskiej-odcinki,1235711

Jarosław Dumanowski z prestiżowym tytułem Promotora Polski

W poniedziałek 25 marca 2024 roku podczas 31. Welconomy Forum w Toruniu nagrodzono Promotorów Polski z Kujaw i Pomorza, których osiągnięcia budują wizerunek naszej marki narodowej. Symboliczne statuetki odebrały dwie osoby: profesor Jarosław Dumanowski z naszego Instytutu oraz dyrektor Opery Nova w Bydgoszczy dr Maciej Figas.

Konkurs "Promotor Polski" jest jednym z kilku organizowanych przez Fundację Polskiego Godła Promocyjnego "Teraz Polska".

więcej informacji

Profesor Jarosław Kłaczkow w KNH PAN

W dniu 26 marca 2024 roku Warszawie w siedzibie Polskiej Akademii Nauk odbyła się uroczystość wręczenia nominacji na Członka Komitetu Nauk Historycznych przy Wydziale I Nauk Humanistycznych i Społecznych PAN na kadencję 2024-2027. Wśród wybranych w ogólnopolskich wyborach członków znalazł się pracownik naukowy naszego Instytutu, profesor Jarosław Kłaczkow.

Nowi profesorowie

Dwóch naukowców z Wydziału Nauk Historycznych UMK dołączyło do grona profesorów. Nominacje otrzymali prof. dr hab. Piotr Oliński oraz prof. dr hab. Adam Szweda z naszego Instytutu.

 

więcej informacji

SIDAS EZD dla studentów archiwistyki i zarządzania dokumentacją!

Miło nam poinformować, że dzięki nawiązaniu współpracy z firmą Madkom SA nasi studenci mogą korzystać na zajęciach z systemu do elektronicznego zarządzania dokumentacją SIDAS EZD.

Uzyskaliśmy pełny dostęp do systemu i wszystkich jego modułów, zatem będziemy go wykorzystywać podczas zajęć z Nowoczesnej technologii w biurze i archiwum bieżącym (moduł Kancelaria) oraz Zarządzania dokumentacją we współczesnym archiwum bieżącym (moduł Archiwum), a w tym roku także - Systemów teleinformatycznych w administracji i biznesie.

Madkom SA serdecznie dziękujemy za udostępnienie systemu oraz wsparcie merytoryczne i techniczne. To świetny przykład współpracy sektora biznesowego ze światem nauki!

W Radzie Naukowej Zakładu Narodowego im. Ossolińskich we Wrocławiu

Miło nam zawiadomić, że pracownik naszego Wydziału Nauk Historycznych UMK prof. dr hab. Bogusław Dybaś został powołany do Rady Naukowej Zakładu Narodowego im. Ossolińskich we Wrocławiu.

Wirtualny spacer po Wydziale Nauk Historycznych UMK

Strona Wydziału Nauk Historycznych UMK wzbogaciła się o dwa wirtualne spacery ukazujące budynki, w których mieszczą się jednostki wydziałowe: Instytut Archeologii i Instytut Historii i Archiwistyki UMK. Dzięki nim można zajrzeć do mniej lub bardziej typowych miejsc: począwszy od korytarzy, przez biblioteki, pracownie, sale dydaktyczne, dziekanat, na gabinecie profesorskim kończąc.

Archiwum